Kadınlarda ilk cinsel birliktelik deneyimini yaşayamama durumu vajinismus olarak isimlendirilmektedir. Cinsel yaşamın ilk denemesi başlayan ve sonrasında devam eden bir problemdir. Başlangıçta çiftler durumu kabullenme ve kendi çabaları ile çözüm bulma yolunu tercih etmektedirler. Bir müddet sonra durum işin içinden çıkılmaz hale gelebilmekte ve evlilik ya da birliktelik durumunu tehdit edici boyutlara ulaşmaktadır.

 

Leğen bölgesindeki çizgili kaslarda aşırı kasılma penisin vajene girişine mani olmaktadır. Çizgili kaslar vücutta istemli çalışan kaslardır. Buna rağmen kadının tüm çabaları ilişki denemeleri sırasında vajinal kasları gevşetmeye yetmemekte ve dolayısı ile tatmin edici bir birliktelik yaşanmamaktadır.

 

Aşırı korku, heyecan, toplumsal baskı, bekaret endişesi gibi pek çok neden psikolojik olarak kadınlarda cinsel ilişkiye olan tedirginliği artırmaktadır. Olumsuz ya da tiksinti verici bir cinsel deneyim sonrasında vajinismusla karşılaşılabilmektedir.

 

Çiftler bir kez başarısız oldukları bu deneyimi tekrarlayacak korkusu taşıyarak bir sonraki cinsel birlikteliklerine de taşımaktadırlar. Bu durum işin içinden çıkılmaz bir kısır döngü oluşumuna yol açmaktadır. Başarısızlık korku ve endişesi her seferinde tekrar etmekte ve normal cinsel birlikteliğe mani olmaktadır.

 

Bugün için altta yatan psikolojik faktörlerin yanı sıra çeşitli fizyopatolojik süreç izah edilmeye çalışılmışsa da vajinismusun kesin sebebi belirlenememiştir.

 

Vajinismus tedavisinde iyi bir çift değerlendirmesi en önemli konudur. Sorunun kaynağını bulabilmede ayrıntılı öykü almanın önemi büyüktür. Bunun yanı sıra gerekli fizik muayene sonrasında ihtiyaç durumunda çeşitli kan tetkikleri ile fiziksel bir bozukluğun araştırması yapılmaktadır.

 

Androloji klinikleri, cinsel problemleri tek kişinin değil çifti ilgilendiren bir sorun olarak gördüklerinden vajinismus konusunda hem erkeği hem de kadını ayrı ayrı değerlendirmektedir. Çiftleri ilgilendiren sorunun temelinde psikolojik kökenler var ise bu durumda direk psikiyatri kliniklerine yönlendirilmektedir. Bunun dışındaki vajinismus vakaları çeşitli ilaç ve davranış tedavi yöntemleri ile Androloji kliniklerinde başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Yukarı Git
Arama: Ara