Cinsel Fonksiyon Bozukluklarının Nedenleri

 
 
Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu yapan pek çok sebep bulunmaktadır. Saptanabilir bir sebep tedavideki başarının belirlenmesinde önemli bir adımdır.

 

1.Hormon bozuklukları:

Hormonları düzenlemekle görevli anatomik organlara ait bozukluklarda ortaya çıkmaktadır.

 

- Over (yumurta) bozuklukları: 

İlaçlar, ameliyatlar, ışın tedavilerine bağlı ortaya çıkabilir.

 

- Böbrek üstü bezi bozuklukları: 

Adrenal bezi etkileyen iltihabi yahut tümöral durumlarda ortaya çıkabilir.

 

- Hipotalamus bozuklukları: 

İltihabı, kanseri ya da yetersiz kan gitmesi durumda olabilir.

 

- Hipofiz bezi bozuklukları: 

İltihabı, kanseri ya da yetersiz kan gitmesi durumda olabilir.

 

- Sistemik hastalıklar:

Hipertansiyon, diyabet, kronik böbrek yetmezliği, damar sertliği gibi durumlarda kadın cinselliği olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

 

- İlaçlar:

Değişik kronik hastalıklar sebebi ile ilaç kullanma zorunluluğu bulunan durumlar cinsel fonksiyonlar bozulmaktadır.

Kemoterapi ilaçları, hormonal ilaçlar, doğum kontrol hapları, psikiyatrik ilaçlar gibi ilaçlar cinsel fonksiyon parametrelerini olumsuz etkilemektedir.

 

- Kalp ve Damar sistemi hastalıkları:

Bu grup hastalıkların başında damar sertliği (ateroskleroz) gelmektedir. Damar sertliği; kalp, beyin, böbrek damarlarını tutabildiği gibi cinsel organlara giden damarları da tutabilmektedir. Oluşan sertliğe bağlı olarak damarlardan hedef organlara daha az kan gitmekte ve buna bağlı bir takım sorunlar oluşmaktadır. Yetersiz kan akımı uyarılmayı azaltarak cinsel organlarda ilişki sırasında ıslaklık kayganlık oluşmasını azaltmakta ve orgazma ulaşılan süreyi geciktirmekte ya da orgazm olamamaya da yol açmaktadır.

 

Damar sistemini etkileyen bir diğer önemli hastalık ise tıpta diyabetes mellitus olarak şeker hastalığıdır. Diyabet, cinsel organlara giden damarları tutarak damar sertliği hastalığına benzer bozukluklara yol açabilmektedir.

 

- Sinir sistemi hastalıkları:

Beyin, omurilik ve omurilikten hedef organlara kadar ulaşan periferik sinirleri tutan hastalıkların tamamı kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Bu grup hastalıkların başında ise Multipl Skleroz (MS) gelmektedir.

 

- Travmalar:

Özellikle trafik kazaları ya da yüksekten düşmeler sonrasında görülen beyin hasarı, omurilik yaralanmaları, omurilik kemiklerinde kırılma sonrasında cinsel organlara giden sinirsel uyarı bozularak cinsel fonksiyon bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

 

- Kas Hastalıkları:

Pelvik bölge olarak bilinen leğen bölgesi kaslarının tutulumu  ile seyreden hastalıklarda cinsellik olumsuz etkilenmektedir.

 

- Ameliyatlar:

Vajinal cerrahiler, mesane ve idrar kanalına yönelik yapılan ameliyatlar, rahim ve  yumurta ameliyatları, kalın barsakları ilgilendiren bazı ameliyatlar sonrasında normal anatomik yapı bozulmasına bağlı cinsel fonksiyon bozukluğu görülmektedir.

 

- Psikolojik sorunlar:

Değişik grup ve çeşitlilikte bulunan ruhsal bozukluklar, dereceleri ile doğru orantılı olarak cinsel fonksiyon parametrelerini olumsuz etkilemektedirler. 

 


Yukarı Git
Arama: Ara